نوشیدن بازار ایرانی خبر اقتصادی

نوشیدن: بازار ایرانی خبر اقتصادی

گت بلاگز اخبار پزشکی نانوذرات طلا سلولهای سرطانی را رصد می کنند

پژوهشگران استرالیایی با استفاده از نانوذرات طلا که حاوی پوششی از آنتی‌بادی‌های متفاوت هست، ابزاری جهت رصد اوضاع سلول‌های سرطانی گردشی (CTC) در بدن ساختند. 

نانوذرات طلا سلولهای سرطانی را رصد می کنند

نانوذرات طلا سلولهای سرطانی را رصد می کنند

عبارات مهم : تومور

پژوهشگران استرالیایی با استفاده از نانوذرات طلا که حاوی پوششی از آنتی بادی های متفاوت هست، ابزاری جهت رصد اوضاع سلول های سرطانی گردشی (CTC) در بدن ساختند.

به گزارش مهر به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، محققان دانشگاه کوئینزلند روشی مبتنی بر فناوری نانو ارائه کردند که با استفاده از آن می توان تنوع سلول های سرطانی که در بدن به حرکت در آمده اند را رصد کرد.

این پروژه با همکاری یکسان مؤسسه تحقیقات سرطان اولیویا نیوتن جان انجام شده است هست. این گروه تحقیقاتی نمونه های خون بیماران مبتلا به سرطان پوست را مورد آزمایش قرار داده و نشان دادند که می توان قبل، بعد و در حین درمان تغییرات مهمی را در سلول های تومور در حال گسترش در بدن را رصد کرد.

نانوذرات طلا سلولهای سرطانی را رصد می کنند

جینگ وانگ از محققان دانشگاه کوئینزلند گفت: با استفاده از فناوری نانو می توان تغییرات سلول های تومور که در بدن حرکت می کنند را مشاهده کرد. با این کار دکتر می تواند بفهمد که سلول سرطانی در حال گسترش است یا به درمان پاسخ داده و در حال کم شدن هست. منشاء سلول های سرطانی گردشی در خون، تومور سرطانی است که می تواند منجر به تشکیل تومور در ناحیه ای دیگر شود. این سلول ها را می توان با استفاده از پروتئین های سطح تشخیص داد. در حال حاضر جهت شناسایی این پروتئین ها نیاز به وقت زیادی است.

این عنوان اهمیت زیادی دارد؛ آیا که پروتئین های سطح سلول سرطانی متنوع بوده و گاهی در یک نوع سرطان نیز این پروتئین ها با هم تفاوت دارند. بنابراین اگر دنبال یک نوع پروتئین باشید، بسیاری از سلول های سرطانی گردشی را از دست خواهید داد.

پژوهشگران استرالیایی با استفاده از نانوذرات طلا که حاوی پوششی از آنتی‌بادی‌های متفاوت هست، ابزاری جهت رصد اوضاع سلول‌های سرطانی گردشی (CTC) در بدن ساختند. 

وانگ اعتقاد است ما از روشی راحت استفاده کردیم که در آن از نانوذراتی که به آن ها آنتی بادی های متفاوت متصل بود، جهت به دام انداختن این سلول ها استفاده شد. این نانوذرات در اثر تابش لیزر سیگنال خاص ای نشر می دهند و در صورتی که نانوذرات به پروتئین متصل شوند، این سیگنال عوض کردن خواهد کرد و به سادگی قابل شناسایی خواهد بود.

در این پروژه محققان نانوذرات طلا را روی نمونه خون بیماران مورد آزمایش قرار داده و اوضاع آن ها را در طول فرآیند درمان بررسی کردند. این نانوذرات به شدت نسبت به سلول های سرطانی گردشی حساس بوده و می تواند حضور ۱۰ سلول را در یک میلی لیتر خون تشخیص دهد.

واژه های کلیدی: تومور | محققان | پروتئین | استفاده | سرطان پوست | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz