نوشیدن بازار ایرانی خبر اقتصادی

نوشیدن: بازار ایرانی خبر اقتصادی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری منزل سینما هیچ کاری برایم نکرده است / با محمد شیری

بازیگر 68 ساله که از روی علاقه و در جوانی وارد حرفه بازیگری شده است امروز از انتخابی که کرده پشیمان نیست، هرچند سرنوشت برایش سخت و سخت‌تر می‌شود، ولی به جوان‌ها

منزل سینما هیچ کاری برایم نکرده است / با محمد شیری

با محمد شیری: منزل سینما هیچ کاری برایم نکرده است

عبارات مهم : ایران

بازیگر 68 ساله که از روی علاقه و در جوانی وارد حرفه بازیگری شده است امروز از انتخابی که کرده پشیمان نیست، هرچند سرنوشت برایش سخت و سخت تر می شود، ولی به جوان هایی که به این حرفه علاقه مندند توصیه می کند با دقت بیشتری وارد دنیای بازیگری شوند و آن را به عنوان شغل مهم ارزش گزینش نکنند! .

محمد شیری در مشهد متولد شده است و تا چهار سالگی در این شهر زندگی کرده و بعد از آن همراه خانواده اش به پایتخت کشور عزیزمان ایران آمده است.

بعد از پیروزی انقلاب هرچند امکان مهاجرت داشته، ولی ترجیح داده در کشور عزیزمان ایران بماند و در وطنش زندگی کند.

شیری را زیاد به عنوان بازیگر آثار کمدی می شناسیم. قدیمی ترها شیری را با برنامه هایی مانند سیمای اقتصاد که در اوایل دهه 60 از شبکه یک پخش می شد به یاد می آورند و امروزی ها نقش آفرینی او را در آثاری مانند شب های برره و ساختمان پزشکان به یاد دارند.

با شیری که این روزها کم کار شده است هم صحبت شدیم تا بگوید چگونه سرنوشت می گذراند.

این روزها مشغول چه کاری هستید؟
بعد از مدت ها بیکاری در فیلم «لازانیا» به کارگردانی آقای حسین قناعت بازی کرده ام و جهت بازی در یک فیلم سینمایی دیگر هم صحبت کردم، ولی هنوز قطعی نشده است.

پس بعد از مدت ها سینما به شما روی خوش نشان داده و دوباره به سینما برگشته اید. در ژانر آثار کمدی آثار خوبی در کارنامه دارید، آیا در سال های اخیر کمتر به شما نقش های طنز پیشنهاد شده است است؟
بله! سرانجام مرغ سعادت روی شانه ام نشست! چند سالی است باندبازی در حوزه بازیگری زیاد شده است و من علاقه ای ندارم وارد باندی شوم و به دفاتر تولید فیلم بروم و چاکرم و مخلصم تهیه کننده ها شوم که به من نقش بدهند!

خیلی از بازیگران قدیمی گلایه دارند که دست های پشت پرده نمی گذارد به آنها نقشی برسد به نظر شما که بازیگر با تجربه ای هستید، آیا این اتفاق در حوزه بازیگری رخ داده است؟
معتقدم اخلاق نه تنها در صنف بازیگری، بلکه در همه ابعاد جامعه کمرنگ شده. من عضو هیات مدیره انجمن بازیگران منزل تئاتر هم هستم. خیلی از بازیگران به من می گویند حدود دو سال است که بیکارند! ولی انجمن ما قدرت اجرایی ندارد که بتواند جهت این گروه از بازیگران کاری کند. واقعیت این است که ما امنیت شغلی نداریم!

خانه سینما جهت حمایت سینماگران در هر رشته و شاخه ای راه اندازی شد، آیا این منزل صنفی نمی تواند از اعضای خود حمایت کند؟
من عضو منزل سینما هستم، ولی آنجا هیچ کاری برایم نکرده هست. از طریق منزل تئاتر بیمه شدم . منزل سینما هر سال از ما حق عضویت می گیرد، ولی آنقدر قدرت ندارد که جهت اعضایش امنیت شغلی فراهم کند. الان تهیه کننده ها حرف اول را در گزینش بازیگران می زنند و حتی کارگردان ها نیز چندان حق گزینش ندارند. من به عنوان بازیگر، سال های زیادی از عمرم را پای این کار گذاشته ام و خودم را به مردم ثابت کرده ام و از آنها نمره قبولی گرفته ام ولی حاضر نیستم اعتبارم را نادیده بگیرم و به هر قیمتی نقش بگیرم. سنم اوج رفته و نمی خواهم جهت کار به هر کسی رو بزنم!

اگر به گذشته برگردید باز هم بازیگری را به عنوان شغل گزینش می کنید؟
روح زنده یاد علی معلم شاد! چند شب قبل از فوتش یک شب که حالم خیلی بد بود به او خبر دادم که «علی جان بیداری!» ده دقیقه بعدش به من زنگ زد و گفت: «چی شده است بی خواب شدی؟» گفتم: «از روزی که در مراسم خوش حالی حافظ مرا نامزد دریافت جایزه عالی ترین بازیگر کردی دیگر کسی سراغم نیامد!». هنگامی که کسی نامزد دریافت جایزه می شود، یعنی کارش را خوب انجام داده و باید پرکارتر شود ولی جهت من قضیه برعکس شد. نمی دانم، آیا جهت من این اتفاق افتاد.

شما در قهوه تلخ بازی نکردید، آیا علت خاصی داشت ؟
هم خودم و هم دیگران از این عنوان متعجب شدیم. بعد از موفقیتم در سریال شب های برره گمان می کردم پرکار خواهم شد، ولی آقای مدیری در آثار دیگرش سراغم نیامد. من در سریال جایزه بزرگ با آقای مدیری همکاری کردم که بازیگر برتر شبکه سه در همان سال شدم و در سریال شب های برره هم با او همکاری کردم. این دو کار باعث شد خیلی ها فکر کنند من در باند او هستم، ولی اینچنین نبود. من در باند هیچ کسی نیستم و از باند خوشم نمی آید.

به این سوالم جواب ندادید، اگر به عقب برگردید باز هم بازیگر می شوید؟
بله! چون دوست دارم با کارم مردم را شاد کنم. عضو شورایاری منطقه ایرانشهر هم هستم، دوست دارم جهت مردم کار کنم. سال 68 جهت اجرای یک تئاتر به اروپا رفتیم نخستین گروه تئاتری بودیم که بعد از پیروزی انقلاب به اروپا می رفت. همان وقت شرایط مهیا بود همان جا بمانم و بعد به آمریکا بروم ؛ ولی من کشور عزیزمان ایران و مردم کشورم را دوست دارم. در کشور عزیزمان ایران به دنیا آمدم و حتی اگر گدایی هم کنم از وطنم نمی روم.

به جوان هایی که دوست دارند بازیگر شوند و از این راه به پول و شهرت دست پیدا کنند چه توصیه ای دارید؟
به همه جوان هایی که به من مراجعه می کنند و می خواهند وارد حرفه بازیگری شوند توصیه می کنم بازیگری را به عنوان شغل اول خود گزینش نکنند. بدون فانوس وارد این تاریکی نشوند!بازیگری امنیت شغلی ندارد! سه سال بدون کار بودم که بازی در لازانیا به من پیشنهاد شد. هیچ کس نپرسید تو کرایه منزل ات را چگونه تامین می کنی یا بقیه مشکلاتت را چگونه برطرف می کنی. این شرایط فقط جهت من نیست، خیلی از بازیگران دچار این پرسشها هستند. این روزها واویلایی است در دنیای بازیگری!نقش می فروشند!این روش بدترین نوع کاسبی هست. مگر می توان هنر را خرید؟ یک آدم پولدار بدون این که بداند بازیگری چیست به تهیه کننده مقدار زیادی پول می دهد و بازیگر یک فیلم می شود. این اتفاقات بشدت حالم را بد می کند.

منزل سینما هیچ کاری برایم نکرده است / با محمد شیری

واژه های کلیدی: ایران | سریال | سینما | بازیگر | بازیگری | بازیگری | سینمایی | بازیگران | سینماگران | دنیای بازیگری | بازیگران قدیمی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz