نوشیدن بازار ایرانی خبر اقتصادی

نوشیدن: بازار ایرانی خبر اقتصادی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی نانو حباب‌ها مامور انتقال دارو به تومور

محققان “مرکز نانوساختار بیوفتونیک” (CNBP) یک درمان هدفمند جهت سرطان توسعه داده‌اند. 

نانو حباب‌ها مامور انتقال دارو به تومور

نانو حباب ها مامور انتقال دارو به تومور

عبارات مهم : محققان

محققان “مرکز نانوساختار بیوفتونیک” (CNBP) یک درمان هدفمند جهت سرطان توسعه داده اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، در این درمان، داروهای شیمی درمانی در نانو حباب هایی به نام “لیپوزوم”(Liposomes) قرار می گیرند و سپس به قسمت مورد نظر بدن تزریق می شوند و با استفاده از اشعه ایکس، آزاد می شوند.

لیپوزوم ها جهت حفاظت از داروها و حمل آنها به مناطقی در بدن که مورد نیاز هستند مورد استفاد قرار می گیرند.

نانو حباب‌ها مامور انتقال دارو به تومور

“وی دنگ” (Wei Deng) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: در حال حاضر لیپوزوم ها به عنوان یک سیستم تحویل دارویی بسیار موثر به خوبی آشنا شده است اند. همانند مواد مشابه ساخته شده است به عنوان غشای سلولی، آماده سازی این حباب ها نیز نسبتا راحت هستند و به آسانی می توانند به وسیله داروهای مناسب پر شوند و سپس به مناطق خاصی از بدن تزریق شوند.

به همین منظور محققان مرکز نانوساختار بیوفتونیک، لیپوزوم ها را طوری طراحی کرده اند که در ناحیه خاصی داروها را آزاد کنند. نانوذرات طلا و مولکول هایی به نام “ورتپورفین” (Verteporfin) درون دیواره حباب ها قرار داده شده است اند و هنگامی که یک پالس اشعه ایکس اعمال می شود، ورتپورفین به آن تصویر العمل نشان می دهد و اکسیژن تولید می کنند که باعث از هم جدا شدن حباب می شود. طلا در این تصویر العمل ها جهت کمک به جمع شدن انرژی و زیاد کردن سرعت واکنش، مورد استفاده قرار می گیرد.

محققان “مرکز نانوساختار بیوفتونیک” (CNBP) یک درمان هدفمند جهت سرطان توسعه داده‌اند. 

“اوا گلدیز” (Ewa Goldys) محقق ارشد این مطالعه گفت: اشعه ماوراء بنفش لیپوزوم ها را که با داروی شیمی درمانی همانند داروی “دوکسورابیسین” (doxorubicin) پر شده است اند و باعث کشتن سلول های سرطانی می شود را مورد نشانه قرار می دهد. کاربرد مهم دوکسورابیسین، شیمی درمانی سرطان های متفاوت مانند بدخیمی های خونی، کارسینوما و سارکوم بافت نرم هست.

گلدیز در ادامه افزود: سپس تیم ما لیپوزوم ها را جهت تعیین اثربخشی در برابر تومورهای روده مورد بررسی قرار داد. تومورهایی که با لیپوزوم های ما درمان شدند، به تدریج طی دو هفته آزمایش کوچک تر شدند و این یک نتیجه فوق العاده بود.

مطالعه محققان مرکز نانوساختار بیوفتونیک در موش ها انجام شده است است و بنابراین اکنون آنها قصد دارند تا لیپوموزم هایی را جهت آزمایشات بالینی انسانی توسعه دهند.

نانو حباب‌ها مامور انتقال دارو به تومور

این مطالعه در مجله ” Nature Communications ” منتشر شد.

محققان “مرکز نانوساختار بیوفتونیک” (CNBP) یک درمان هدفمند جهت سرطان توسعه داده‌اند. 

واژه های کلیدی: محققان | مطالعه | شیمی درمانی | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz