نوشیدن بازار ایرانی خبر اقتصادی

نوشیدن: بازار ایرانی خبر اقتصادی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ۱۵ میلیون مرغی که تخم‌مرغ را گران کرد

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: اگر بیماری حاد تنفسی کنترل نشود و روند معدوم‌سازی مرغ تخم گذار ادامه یابد، قیمت تخم مر

۱۵ میلیون مرغی که تخم‌مرغ را گران کرد

۱۵ میلیون مرغی که تخم مرغ را گران کرد

عبارات مهم : میلیون

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: اگر بیماری حاد تنفسی کنترل نشود و روند معدوم سازی مرغ تخم گذار ادامه یابد، قیمت تخم مرغ باز هم زیاد کردن خواهد داشت.

ایلنا نوشت: ناصر نبی پور در خصوص زیاد کردن ناگهانی قیمت تخم مرغ تا مرز 21 هزار تومان اظهار کرد: زمانی که بیماری طیور در ماه های سرد سال به وسیله دامپزشکی آینده نگری شد تخم مرغ در کشور کیلویی 2 هزار و 800 تا 3هزار تومان بود ولی به خاطر عدم ذخیره سازی در حال حاضر به شانه ای 21 هزار تومان رسیده است.

۱۵ میلیون مرغی که تخم‌مرغ را گران کرد

وی افزود: در حال حاضر درب مرغداری هرکیلو تخم مرغ 7 هزار تا 7هزار و 100 تومان به فروش می رسد. علت مهم این زیاد کردن قیمت ناگهانی معدوم شدن مرغ ها در مرغداری ها است که کم کردن تولید شدید را به همراه داشته است.

نبی پور در رابطه با بیماری مرسوم شده است در مرغداری ها خاطر نشان کرد: این بیماری هنوز اسم خاصی ندارد ولی گفته شده است مرغ ها به بیماری فوق حاد تنفسی دچار شده است اند که دستگاه تنفسی آنها مختل شده است و بسیار واگیر دار است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: اگر بیماری حاد تنفسی کنترل نشود و روند معدوم‌سازی مرغ تخم گذار ادامه یابد، قیمت تخم مر

وی با اشاره به میزان بسیار بالای تلفات در سه ماهه پاییز تصریح کرد: در این 90 روز گذشته بالای 15 میلیون مرغ معدوم می شوند که 23 درصد از گله های مرغ را تاکنون مشمول بر شده است است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان پایتخت کشور عزیزمان ایران عنوان کرد: واردات تخم مرغ شروع شده است است ولی کشورهای همسایه مانند ترکیه هم با همین مسئله داخلی ما مواجه هستند و درگیر بیماری مرغ ها شده است اند. اگر تخم مرغ با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد شود کمتر از قیمت فعلی نخواهد بود. اگر سیر بیماری کنترل نشود و ادامه پیدا کند زیاد کردن قیمت تخم مرغ همچنان ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه دولت هیچ اقدامی جهت پیشگیری و یا حتی ذخیره تخم مرغ انجام نداده هست، تاکید کرد: شرکت دامپزشکی در فروردین به دولت اعلام کرد که در پاییز و زمستان این بیماری شدت می گیرد ولی نه در آن وقت دولت کاری انجام داد نه در حال حاضر واکنشی نشان می دهد. در حال حاضر دامپزشکی و بیمه هم پولی جهت انجام کارها مورد نیاز ندارند و دولت هم اقدامی نمی کند.

۱۵ میلیون مرغی که تخم‌مرغ را گران کرد

نبی پور پرسشها مرغداران را اینگونه تشریح کرد: در حال حاضر مرغداران یا ورشکسته شده است اند و یا درآستانه ورشکستگی قرار دارند و بیمه پولی جهت جبران خسارت وارده نمی دهد که علت آن هم نبود پول هست. بعضی مرغداری ها نزدیک به 10 ماه است که پولی دریافت نکرده اند و حقوق کارگران ارزش عقب افتاده است.

وی در رابطه با عملکرد اتحادیه گفت: تا زمانی که سیستم دولتی باشد اتحادیه هیچ اقدامی نمی تواند انجام دهد. جهت دولت اهمیتی ندارد که مرغداران ورشکسته شده است و 400 گله مرغ معدوم شده است اند. مرغدار باید چطور زندگی کند و قسط بانک ها را بدهد؟ یکی از بزرگترین مرغداران اتحادیه چند روز قبل به خاطر معدوم شدن 400 هزار مرغ سکته کرده و فوت کرد. سال گذشته هم 400 هزار مرغ این مرغدار معدوم شده است بود و پولی هم نیست که بتوانند امرار معاش کنند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: اگر بیماری حاد تنفسی کنترل نشود و روند معدوم‌سازی مرغ تخم گذار ادامه یابد، قیمت تخم مر

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان پایتخت کشور عزیزمان ایران افزود: هنوز هم دیر نشده و دولت می تواند با پرداخت پول بیمه مرغداران، اوضاع ورشکستگان را سروسامان دهد. ما مرغداران به دنبال سوبسیت نیستیم اگر بهره پول را هم می خواهند مشکلی نیست ولی به شرطی که بتوانند اوضاع را سر و سامان دهند. یک مرغ تا به مرحله تخم گذاری برسد 21 هزار تومان هزینه دارد که در یک واحد 100 هزار تایی 2 میلیارد 100 میلیون تومان هزینه دارد که به خاطر نبودن پول تولید کنندگان نمی توانند اقدام کنند. در حالی که ما ظرفیت تولید ما تا یک میلیون و 200 هزار عدد هم می رسد.

وی در ادامه گفت: دولت بیاید از دنیا یاد بگیرد که چطور این بحران را مدیریت کرده هست. این بحران دراروپا و امریکا کنترل شده است هست. دولت امسال را حل کند سال بعد را چطور می خواهد پیش ببرد؟ سال 95 در کل سال 13 میلیون مرغ معدوم شدند ولی امسال در 90 روز 15 میلیون مرغ معدوم شده است است سال 97 و 98 را چگونه می خواهند مدیریت کنند؟

۱۵ میلیون مرغی که تخم‌مرغ را گران کرد

نبی پور در آخر خاطر نشان کرد: دولت باید هوای تولید کنندگان را داشته باشد. اگر با واردات بخواهد بر روی این مسئله سرپوش بگذارد در سال های بعد تولید کننده ای نمی ماند که مرغ تولید کند و قیمت از این هم بالاتر خواهد رفت. یک شانه تخم مرغ در فروردین و اردیبهشت 5 هزار تومان هم نبود ولی آن وقت هیچ کس به فکر مرغداران و فصل سرما نبود به محض زیاد کردن قیمت همه صدای ارزش در می آید و مهم می شویم ولی تدبیری اندیشیده نمی شود.

واژه های کلیدی: میلیون | بیماری | 100 میلیون | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz